Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Tramwaje Śląskie będą strajkować?

28.02.2008

Tagi: – Dodał: Marek Borys

Tomasz Głogowski,
Gazeta Wyborcza, 29.02.2008 r.


Śląskie tramwaje mogą nie wyjechać na tory. W firmie toczy się bój o podwyżki: 500 zł dla motorniczych i 250 zł dla pracowników administracji.


Sierpień '80, który zasłynął ostatnio ze zorganizowania pierwszego w Polsce strajku w hipermarkecie Tesco w Tychach, tym razem wziął na celownik Tramwaje Śląskie. Związkowcy domagają się w firmie znacznych podwyżek: po ok. 500 zł dla motorniczych i pracowników technicznych oraz po 250 zł dla pracowników administracji. Podwyżki mają wejść w życie do 1 marca. Jeżeli ich nie będzie, związek zapowiada, że jest gotowy do ogłoszenie strajku.

- Nasze żądania nie są wygórowane, bo tramwajarze w Krakowie czy w stolicy zarabiają nawet dwa razy więcej niż na Śląsku. Z powodu żenująco niskich zarobków ludzie uciekają z firmy. Jeżeli nic się nie zmieni, za kilka tygodni tramwaje i tak zostaną w zajezdniach, bo nie będzie miał kto nimi jeździć - przekonuje Bogusław Ziętek, szef Sierpnia '80.

Faktycznie Tramwaje od dłuższego czasu szukają motorniczych, bo część starszych pracowników przeszła na emerytury, a młodzi wyjechali za granicę albo znaleźli inną pracę. Kryteria nie są wygórowane. Wystarczy ukończony 20. rok życia i zaliczony kurs finansowany przez urzędy pracy. Kandydat ma stuprocentową gwarancję, że po jego ukończeniu zostanie zatrudniony. Aby rozpocząć szkolenie, trzeba przejść testy psychologiczne, ale, co ciekawe, nie trzeba mieć prawa jazdy. Niestety zarobki są marne: motorniczy zarabia ok. 1200 zł na rękę.

- Aby znaleźć chętnych do pracy, nowym ludziom proponuje się lepsze stawki niż starym pracownikom. To chora sytuacja - dodaje Bogusław Ziętek .

Janusz Berkowski, prezes Tramwajów Śląskich, mówi, że żądania Sierpnia '80 są zbyt wygórowane, a związek jest tylko jednym z kilku działających w Tramwajach Śląskich. - Nasz budżet nie pozwala na aż tak wysokie podwyżki. Cały czas jednak negocjujemy. Mam nadzieję, że się dogadamy - mówi prezes Berkowski.

Przyznaje, że Tramwajom przydaliby się nowi pracownicy, przede wszystkim motorniczy. - Mamy takie same problemy jak większość firm. Nie tylko nam brakuje rąk do pracy - przekonuje Berkowski.

W maju zeszłego roku Tramwaje Śląskie, po 15 latach batalii, trafiły wreszcie w ręce samorządów. Choć od tamtego czasu minęło dziewięć miesięcy, wciąż nie wiadomo, jaka będzie przyszłość spółki. Formalnym właścicielem Tramwajów Śląskich nadal ma pozostać stworzony przez gminy Komunikacyjny Związek Komunalny GOP. Niewykluczone jednak, że w przyszłości tabor zostanie rozdzielony od torowisk. To ma ułatwić zarządzanie spółką.

(Tyt. oryg. "Podwyżek! Tramwaj bez motorniczych nie jeździ")

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

lukaszek276 napisał(a):

etam , ja moge isc na tramwaj nawet za te 1200zl,tylko skad wziasc na ten kurs????

28.02 22:41:34

memphis napisał(a):

Albo z dofinansowania z urzędu pracy albo przez spłacanie go później w ratach potrącanych z pensji.

28.02 23:31:28

budda napisał(a):

Lepsze to pierwsze:]Do PKM Gliwice można dostać się podobna droga.

29.02 00:28:00

anns napisał(a):

Ja za 1200 mogę robić bo teraz mam tylko 841 złotych. A poza tym w TŚ to i za darmo bym robił ;-p

29.02 07:58:59

pracownik napisał(a):

Na te 1200zł trzeba troche popracować.Na początek jak dostaniesz 1000 to bedzie dobrze.Młodzi nie pracują w niedziele.

29.02 11:13:46

zaczesany napisał(a):

Skonczcie pi9isac pierdoly bo jak czytam wasze komentarze to krew mnie zalewa!Wstawal ktos z Was o 2-w nocy i szedl na 9-10 godz.do pracy i tak codziennie!!!!!!!!!!!!! Ma ktos z was swoja rodzine??????????

29.02 12:42:20

PKM b - linia 623 napisał(a):

Pracownicy wyczuli, że TŚ mają pieniądze np.(remonty tramwajów) więc chcą podwyżki.

29.02 12:43:39

lukaszek276 napisał(a):

zaczesany;jak sie mieszka zadaleko to sie wstaje o drugiej

29.02 14:38:20

pijak napisał(a):

Aha, czyli za niedługo firma upadnie. ALE FAJNIE:
400 WAGONÓW NA ZŁOM!
ROZKOPIĄ WSZYSTKIE MIASTA, BY ZLIKWIDOWAĆ TORY!!
KORKI SIĘGNĄ WROCŁAWIA!!!
BĘDZIE SIĘ DZIAŁO!!!!

29.02 14:56:38

5th napisał(a):

Wcale im się nie dziwie bo taka praca jest odpowiedzialna i dość niebezpieczna... tylko czy TŚ dostaną kase na te podwyżki od gmin ?

01.03 11:06:37

slowak99 napisał(a):

Pijak: to, że mają być strajki, w najmniejszym nawet stopniu nie znaczy, że firma upadnie. I nie pisz wielkimi literami, bo to oznacza krzyk.

01.03 13:21:40

ewa napisał(a):

WY ALBO NIE ROZUMIECIE POWAGI SYTUACJI ALBO WCHODZICIE NIE NA TEN TEMAT CO TRZEBA? ZROB KURS ZA 6 TYS A POTEM POPRACUJ POL ROKU TO SIE DOWIESZ CO TO ZNACZY JEZDIC TRAMWAJEM, JAKA TO ODPOWIEDZIALNOSC I ILE KOSZTUJE NERWOW. A DO TEGO CIE PREZES POMINIE PRZY PODWYZCCE BO NIE MASZ UMOWY NA STALE. PROSZE WAS NIE DOPROWADZAJCIE MNIE DO LEZ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

12.05 13:01:01

ewa napisał(a):

MAM NADZIEJE ZE PAN PREZES TEZ TU CZASAMI ZAGLADA? MOZE MI ODPOWIE NA PYTANIE CZYM SIE ROZNIA CI PRZYJECI NA STALE OD TYCH NA CZAS OKRESLONY? MNIEJ PRACUJA? POZNIEJ WSAJA? MAJA WOLNE W SWIETA? NIEEEEEEEEEEEEEEE...ZAPIERNICZAJA DO ROBOTY TAK SAMO JAK INNI TYLE ZE NIE MAJA PRAWA SIE ODEZWAC!!!!!!!!!!!

12.05 13:06:50

butthead napisał(a):

Jednak te swoje uwagi należy kierować nie pod naszym adresem chyba, bo nie mamy na powyższą sytuację żadnego wpływu. PS.: Następnym razem komentarz cały drukowanymi literami zostanie odrzucony, to w Internecie oznacza krzyczenie. A my tu na siebie nie krzyczymy z zasady.

12.05 16:06:44


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!